Průběh bohoslužeb neboli liturgie

Naše bohoslužby probíhají poměrně jednoduše. Není třeba si pamatovat žádné složité úkony. V kostele nebo na vyžádání je k dispozici malá brožurka "Nebojte se kostela", kde najdete všemožné informace i zajímavosti.
V zásadě je však jen několik věci, které si je dobré pamatovat, a na kterých se můžete a taky nemusíte podílet. Aby nový účastník nebyl zcela zmaten, uvádíme jejich přehled:

1. Povstat (pokud chcete a můžete) na začátek a závěr shromáždění, při čtení z Bible, na modlitby, požehnání, případně i na farářovu výzvu. Zní to složitě, ale zpravidla stačí sledovat shromáždění a vstávat a sedat podle ostatních. Rozhodně to však není povinné. Není třeba mít starost, že to člověk poplete.

2. Společně odříkat Modlitbu Páně (Otčenáš) a Apoštolské vyznání víry. Ani toto však není nějaký zákon. Nikdo nikoho nekádruje, jestli se řádně připojuje.
Na závěr každé modlitby se také lze přidat společným "Amen".

3. Připojit se ke společnému zpěvu, pokud chcete. To rozhodně nikdo sledovat nebude.
Bohoslužby provází zpravidla 5-6 společně zpívaných písní. U vchodu si můžete půjčit zpěvník, kde jsou podle čísel uvedeny. Písně pocházejí z poměrně širokého historického období - od starocírkevních a staročeských melodií až po skladby relativně nové. Některé mohou příchozímu připadat podivné, příliš staré, atd., ale je třeba se tím nenechat odradit. Písně zpravidla mají hluboký duchovní obsah i formu a shromáždění je zpívá s chutí.
Při společném zpěvu nikdo nemusí mít obavy, jestli umí zpívat a jestli to snad ostatním nebude kazit. Nejedná se o uměleckou přehlídku. Každý se může připojit tak, jak umí.

4. Večeře Páně - tu si můžete rozkliknout v našem menu.

Celé bohoslužby pak provází slovem kazatel, který zpravidla účastníkům řekne, co mají dělat, co se bude odehrávat. Pokud si nejste jisti, není problém jej dopředu poprosit o konzultaci či vysvětlení.

Pořad bohoslužeb

Pozdrav
Vstupní biblické slovo
Děkovná modlitba
1. čtení z Bible
píseň
2. čtení z Bible (základ kázání)
Kázání
Modlitba po kázání
píseň
- Svatá večeře Páně (pouze o svátcích a slavnostech)
píseň
ohlášky (informace, pozvánky, změny sborového programu apod.)
přímluvná modlitba
Otče náš
Poslání (biblický text na cestu domů, zpravidla povzbuzení, potěšení)
Požehnání