Kazatelská stanice v Sázavce

Třetím sborovým centrem Opatovických je obec Sázavka. Evangelická modlitebna či chcete-li kaple stojí na evangelické části místního hřbitova ve směru z Leštiny. Z této strany je kaple krásně vidět.
Ačkoli se jedná o malý kostelík, uvnitř naleznete vše, co je potřeba - lavice, kazatelnu, topení. Dříve zde býval i oltář, ale červotoč jej nenávratně zničil.

V kostelíku v Sázavce se konají bohoslužby každou třetí neděli v měsíci od 11 hodin a také o svátcích. V kostelíku je topení, takže ani v zimních měsících bohoslužbách není zima. Bližší informace naleznete ve sborovém programu.

Historie

Kazatelská stanice v Sázavce byla zřízena ve stejné době jako filiální sbor v Číhošti. První bohoslužby se konaly po domácnostech od roku 1876. Následujícího roku pak byla zakoupna kovárna na kraji vsi, kterou místní přestavěli na současnou kapli a z pozemku kolem ní se stal hřbitov.
V roce 1945, kde se osamostatnil sbor v Číhošti, byla Sázavka (tehdy se ještě jmenovala Smrdov) převedena pod její zprávu. Spolu s Číhoští se však záhy vrátila k Opatovicům.