Opatovický kostel

Místo

Opatovický kostel se nachází v malé vesničce jménem Opatovice ve středních Čechách. A protože Opatovic je v tomto kraji mnoho, vždy připomínáme, že se jedná o Opatovice u Zbýšova.

 

 

Od počátku se jedná evangelický kostel. I když na poměry evangelických kostelů je poměrně zdobný. Je to tím, že zdejší evangelíci byli luteráni. Uvnitř proto naleznete i oltář.

Bližší popis vnitřku kostela a především aktivit v něm naleznete v brožurce "Nebojme se kostela", která je k dispozici buď v samotném kostele nebo na faře.

Bohoslužby

V kostele se konají pravidelně každou neděli evangelické bohoslužby. Ovšem jen v letních měsících. Když se ochladí, přesouváme se do modlitebny (která je naproti kostelu přes silnici), kde se topí.

Na bohoslužbách je vítán každý bez rozdílu vyznání (viz. také sekce "bohoslužby")

Historie kostela

Evangelíci v Opatovicích mají dlouhou historii. Nedaleko se nachází obec Chlum, odkud prý pocházel Janek z Chlumu, průvodce Mistra Jana Husa. V době protireformace se prý evangelíci tajně scházeli ve sklepě zvaném "Božinec" a stodole, které patřily rodu Dlouhých z Opatovic. Zde se lidé tajně scházeli, zpívali tiché písně při svitu lamp a konali služby Boží.
Tajní evangelíci se scházeli i na jiných místech, např. u „Kališnické jedle“ za Chlumem směrem k Tunochodům, v „Olšinách“ za bývalou rasovnou v Senetíně, za obcí Nezdín u studánky.
Dne 13. října 1781 vydal císař Josef II. tzv. toleranční patent, který umožňoval každému svobodně se rozhodnout pro kterékoliv náboženství císařem uznané. V opatovickém kraji nastal čas návratu ke staré víře otců, totiž k církvi evangelické. Již koncem roku 1782 se konaly služby Boží v již zmíněné stodole.

O stavbě kostela bylo rozhodnuto počátkem roku 1784. Při položení základního kamene přednesl první opatovický farář Jan Michna řeč: „Ve jménu Páně, který kámen Ježíše Krista na Sionu hoře svaté své založil, kámen tento k cti a chvále samého trojjediného Boha zakládám. Amen. Pán Bůh utvrď, zmocni a upevni základ domu tohoto svého a dejž, aby všichni údové církve této jeho vzdělávali se v něm v chrám svatý v Pánu.“
Již v létě byl tento kostelík vysvěcen.

Po šesti letech (12.8.1790) ještě za působení prvního kazatele opatovického sboru Jana Michny, je zbořen dřevěný kostelík a postaven kostel z kamenů, bez omítky, se střechou z původního kostela, s okny a štítem.

Rok 1817 proběhl ve znamení 300leté jubilejní reformační slavnosti. Staršovstvo sboru se radilo, jak tuto událost ke cti a chvále Boží oslavit. A rozodlo, že pořídí do chrámu Páně varhany. Bylo však nutné k tomu účel postavit kostel nový a větší. Základní kámen byl položen 21. května 1819.
Nový chrám byl postaven bez věže, s vysokou štítovou střechou podoby zvonu. 

V roce 1886 proběhla zásadní přestavba kostela tak, aby mohl mít věž a v ní zvony. Kronikářské záznamy předpokládaly úplné zbourání a zcela novou stavbu, při poslední rekonstrukci se však ukázalo, že velká část původních zdí byla zahrnuta do stavby nové. Vysvěcen byl 5.6.1887.

Následovaly různé menší a větší opravy. Výměna střechy, odvodnění apod. V roce 1994 například proběhla náročná oprava střechy věže. Zatím poslední velká oprava proběhla v letech 2018-2021, kdy byl kostel vymalován zevnitř i zvenku, byla vyměněna střešní krytina, provedla se rekonstrukce elektroinstalace, vyčištění půdních prostor atd.

Jsme rádi, že kostel nadále může sloužit našemu společenství a zvěstování Božího slova.

Pokud by vás historie našeho kostela zajímala více, je k dispozici brožurka "Krok za krokem po kostele v Opatovicích" a také sborová kronika, kde je vše detailněji rozepsáno.