Trocha teorie

Svatá večeře Páně (v katolickém prostředí zvaná eucharistie) je jednou ze základních slavností křesťanských církví. Je jednou ze dvou svátostí uznávaných evangelickými církvemi (druhou je křest). Spory o pojetí a interpretaci Večeře Páně byly (a někdy stále jsou) zdrojem mnoha nedorozumění a nepřátelství. Dnes se snažíme spory překonávat, hledat společné formulace, které však zároveň nezkreslují to podstatné. Hlásíme se tedy k prohlášení Leuenberské konkordie. Pokud by vás toto zajímalo více, můžete číst například zde.

 

Svatá Večeře Páně u nás

V našem sboru se Svatá večeře Páně vysluhuje především o slavnostech a svátcích (Vánoce, Velikonoce, začátek adventu a půstu, nanebevstoupení, svatodušní svátky, Díkčínění apod.).
Vysluhujeme zásadně pod obojí. To znamená chlebem i vínem.
Vysluhování probíhá v kruhu zpravidla v přední části kostela (pouze v Opatovické zimní modlitebně utváříme kruh kolem obvodové zdi).

Zván je každý účastník bohoslužeb bez ohledu na církevní příslušnost. Přijímající by však měl být alespoň pokřtěn a otevřený Kristovu působení, ochotný vzít vážně vzácnost, vážnost i krásu situace.
Příchozí však nekontrolujeme a nekádrujeme, vysluhujeme všem a věříme, že se s tím svou vírou a svědomím musí porovnat každý sám. Shromáždění a farář však může být v této věci velkou pomocí.

Kalich nebo kalíšek?

Do nedávné doby u nás bylo zvykem pít společně z jednoho kalicha. Jedná se o krásnou symboliku jednoho společenství, jednoho lidu. Přijímání nejen Božích darů, ale také jeden druhého.
Z hygienických a pandemických důvodů jsme však byli nuceni přikročit k používání malých kalíšků. V současnosti testujeme, jestli by bylo možné nabídnout obě varianty zároveň a dát možnost si vybrat.

Nechci přijímat

Svaté večeře Páně se u nás zpravidla účastní drtivá většina účastníků bohoslužeb. Není to však nutné ani povinné. Nechcete-li nebo nemůžete-li (z nějakého důvodu) přijímat, můžete zůstat sedět na svém místě. Není na tom nic divného.
Případně je možné spolu s ostatními do kruhu jít a vysluhujícímu naznačit, že chléb ani víno nechcete.

Děti

Naše církev se různí v názoru, jestli děti mají také přijímat. Víno dětem samozřejmě nenabízíme. Nicméně mohou s námi přijít do kruhu, dostanou chléb a kratičké požehnání od faráře.